Jak zaoszczędzić na weselu?

Jak zaoszczędzić na weselu i ślubie? Poznaj kilkanaście sposobów

Wesele – skromne, ale udane, czyli jak zaoszczędzić na weselu

Wesele jest uroczystością, na którą czekacie, planując ją od wielu dni, tygodni, miesięcy, a niektórzy nawet lat. I chociaż tak bardzo pragniecie, by ten dzień już nadszedł a w powietrzu czujecie unoszące się emocje, radość, ekscytację, to jednak nie da się patrzeć na to Wielkie Wydarzenie tylko od strony emocjonalnej. Przygotowanie uroczystości ślubnej i weselnej pociąga za sobą bardzo duże koszty. Czy to oznacza, że w takim razie nie możecie sobie na nie pozwolić? Nie wiecie, jak zaoszczędzić na weselu? A może potrzebujecie na nie kredytu?

Niekoniecznie. Przygotowanie wesela, jeśli jest dobrze zaplanowane, można zorganizować również z ograniczonym budżetem. Wszystko jest tylko sztuką kompromisu oraz odpowiedniego wyboru. Przy szukaniu oszczędności Wasze podejście jest również bardzo ważne.

Na czym nie można / nie warto oszczędzać?

Zespół na wesele - Neutrino Band - jak zaoszczędzić na weseluPodstawowa zasada – nie oszczędzamy na zespole/DJ`u, fotografie oraz kamerzyście. Zespół lub DJ to podstawa wesela – są jak silnik w samochodzie – musi być dobry i niezawodny. A dobra zabawa i odpowiednio poprowadzone wesele jest w stanie przysłonić wszystkie inne niedociągnięcia, które mogą się pojawić. Natomiast zdjęcia oraz film, to jedyne pamiątki, które Wam pozostaną – warto więc by były dobrej jakości, wykonane przez profesjonalistów.

W takim razie jak zaoszczędzić na weselu?

Poniżej postaram się w skrócie wskazać Wam, gdzie możliwe są oszczędności oraz jakie szacunkowe kwoty pozwolą Wam zaoszczędzić.


Tam, gdzie to możliwe – skorzystaj porównywarek cen, np. KLIKNIJ TUTAJ – porównywarka otworzy się w nowej karcie, a Ty czytaj dalej artykuł. 😀 


Auto do ślubu

Jak zaoszczędzić na weselu - Auto do ślubu - Chevrolet Impala
Chevrolet Impala – auto zazwyczaj powyżej 1000 zł za wynajem

Koszt wynajmu auta można podzielić na dwa poziomydo 1000 zł oraz od 1000 zł w górę. Do 1000 zł znajdziecie auto nowoczesne – typu Mercedes, Jaguar, BMW (bardzo rzadko auto retro). Od 1000 zł szukać można wśród antyków i limuzyn (choć ich przeciętny koszt to ok. 1400-1600 zł). Warto też zwracać uwagę na super promocyjne ceny – zazwyczaj to nie koszt całościowego wynajmu auta, lecz cena za godzinę wynajmu.

Jeśli szukacie oszczędności, zdecydujcie się na wynajem auta nowoczesnego i poszukajcie akceptowalnej dla Was ceny. Można też rozejrzeć się wśród znajomych – być może ktoś z nich jest w posiadaniu auta, które Was zainteresuje.

Jak zaoszczędzić na weselu - Auto do ślubu - Mercedes S
Jak zaoszczędzić na weselu? Np. nowsze auto, już od 400 zł

Dobra rada na dodatkowe oszczędności. Jak oszczędzić, gdy auto jest już zarezerwowane? Najczęściej samochód wynajmuje się na określoną ilość godzin i za te się płaci. By ich niepotrzebnie nie wydłużać, można zamówić auto pod dom Pani Młodej lub ten, z którego będziecie wychodzić już razem. Trzeba jednak wtedy zorganizować podróż Pana Młodego do swojej wybranki. Zawsze jednak to kolejna możliwość jak zaoszczędzić na weselu.


Suknia ślubna

Na TĘ suknię każda z Panien Młodych czeka od dzieciństwa. Strój Młodej, to spore obciążenie – niezależnie od tego jak bardzo spróbujecie zaoszczędzić. Jak zaoszczędzić na weselu - suknie ślubneSuknia ślubna to średnio wydatek rzędu 2000-5000 zł, choć oczywiście górna granica praktycznie nie istnieje. Jak obniżyć koszt? – uszyć suknię u krawcowej. Cena może spaść poniżej 2000 zł bez większego problemu. Jednakże jest to opcja dla tych z Was, które nie są przywiązane do jednego, konkretnego modelu i chcą go mieć w dokładnie takiej samej wersji jak w katalogu. Krawcowa uszyje suknie podobną, ale nie identyczną!

Inną opcją jest wypożyczanie sukni. Salony zazwyczaj wypożyczają suknię za połowę wartości jej zakupu. Ryzyko jednak jest takie, że gdy suknia się zniszczy zostaniecie obciążone kosztami. Czy więc warto całą noc poświęcić na uważanie na suknię zamiast na dobrą zabawę…?

Dobra rada na dodatkowe oszczędności. Jest również możliwość kupienia używanej sukni ślubnej. Niejednokrotnie mogą to być suknie na których ciężko zauważyć jakiekolwiek ślady użycia. Oczywiście więcej przy tym zachodu, by trafić idealnie na rozmiar i na model, który nam pasuje, niemniej na rynku są dziesiątki tysięcy ofert, więc jest w czym przebierać. Niejednokrotnie używaną suknię można kupić nawet już za 100 zł. Przeciętne ceny to 500-1000 zł.


Garnitur ślubny

Jeśli suknia, to i garnitur oczywiście. Gdzie szukać oszczędności? – tam, gdzie będziecie mogli kupić garnitur, który założycie na inne okazje oraz nie zapłacicie tylko za nazwę na metce. Nie zawsze tańsze oznacza gorsze – wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Warto też rozejrzeć się za wyprzedażami – może akurat uda Wam się znaleźć odpowiedni garnitur w idealnym rozmiarze. W sezonie wyprzedażowym można trafić garnitury nawet za 300 zł.


Jak zaoszczędzić na weselu – ciąg dalszy

Zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubneZaproszenia ślubne są nieodłączne podczas weselnych przygotowań. Firmy poligraficzne prześcigają się w tworzeniu modeli z coraz bardziej ekskluzywnych papierów i dodatków tworząc z zaproszeń małe dzieła sztuki. Niektóre egzemplarze są piękne, ale nie zapominajcie, że szukacie oszczędności. Zaproszenia to na to bardzo dobry przykład. Na pewno nikt z gości nie obrazi się, gdy otrzyma zaproszenie za 2 zł, a nie za 7 zł. Prawda o zaproszeniach jest jeszcze bardziej bolesna – większość gości i tak po weselu wyrzuci je do śmieci. Wybierzcie więc model tańszy, a zaoszczędzicie nawet do 5 zł na sztuce (czasem więcej). Jeśli macie czas jest jeszcze możliwość zakupu zaproszeń do ręcznego wypisywania – te znajdziecie już nawet za 1 zł.

Kwiaty do ślubu

Wiązanka ślubna to niejako symbol Pani Młodej. Rzadko się spotyka, by Młoda nie trzymała w swoich dłoniach choć skromnego bukieciku. Zaoszczędzić na kwiatach można również. I to nie mało.

Po pierwsze decydując się na wiązankę tylko dla siebie (a nie dla siebie i dla świadkowej), uwierzcie – nie popełnicie faux pas. Coraz częściej Młode decydują się na bukiet tylko dla siebie.

Po drugie stosując odpowiednie kwiaty w wiązance ślubnej. Tu pomocna będzie z pewnością florystka, która podpowie z jakich kwiatów można zrobić bukiet, by nie był on zbyt dużym kosztem. Zawsze tańsze są kwiaty sezonowe, a najdroższe storczyki i kalle. Różnica w ich cenie może wynosić ok. 100-150 zł.

Jak zaoszczędzić na weselu - wiązanki ślubne Jak zaoszczędzić na weselu - wiązanka ślubna

Dekoracje ślubne i weselne

Dekoracje to zarówno kościół, auto, jak i sala weselna.

Kościół – jeśli naprawdę szukamy oszczędności – nie dekorujcie kościoła. Kwiatami kościół jest udekorowany na każdą mszę – więc na pewno i u Was tak będzie. Jeśli nie potraficie zrezygnować z dekoracji, spróbujecie dowiedzieć się czy zajmą się tym siostry (obsługa kościoła) – zazwyczaj koszt dekoracji jest wtedy niższy niż u firm zewnętrznych. Jeśli nie ma takiej możliwości i dekoracje musi wykonać firma z zewnątrz – wówczas spróbujcie skontaktować się z innymi parami, które przed Wami lub po Was biorą ślub tego dnia (jeśli takie są) i zróbcie wspólnie dekorację kościoła. To znacznie obniży koszty dekoracji, gdyż kwota końcowa dzieli się na wszystkie pary.

Auto – najdroższa będzie oczywiście dekoracja przez florystkę żywymi kwiatami (choć cena oczywiście uzależniona jest od kwiatów i wielkości dekoracji). Możecie więc zamówić sztuczne ozdoby lub zakupić je samemu i zlecić strojenie Świadkom. A najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie auta, które dekoracje ma w cenie.

Jak zaoszczędzić na weselu - dekoracja miejsca Pary MłodejSala weselna – najlepiej znaleźć taką salę, która ma stałe dekoracje – zarówno materiałowe, jak i kwiaty na stołach (choć często są one sztuczne). Jeśli taka sala akurat nie będzie Wam odpowiadać wówczas za niezbędne minimum powinniście wziąć udekorowanie Waszego miejsca – czyli ściany za Wami (stół zazwyczaj leży już po stronie sali weselnej). Możecie zlecić przygotowanie profesjonalnej ściany/kurtyny z podświetlanym materiałem – to koszt około 400 zł. Jeśli to zbyt wysoka kwota, wówczas zadbajcie chociaż o powieszenie za sobą serc, obrazka, zdjęcia – tak, by było to miejsce szczególne.

Kwiaty na sali weselnej to piękny dodatek. Jednakże ich koszt również do najmniejszych nie należy. Jeśli decydujecie się na żywe kwiaty, to duże, strojne bukiety zastąpcie pojedynczymi kwiatami – różą, gałązką lilii, tulipanem. Koszt może się zmniejszyć o nawet 30-50 zł na bukiecie. A efekt może okazać się zaskakujący dla Was samych – często bowiem kwiaty nie potrzebują dla siebie bogatej oprawy i pięknie wyglądają „samotnie”. Pamiętajcie o kompozycji na Wasz stół – ta musi być dość duża i dostojna – oszczędnością więc niech będą użyte do jej przygotowania kwiaty. Zamiast niej można jednak postawić na stole strojną skarbonkę ślubną, którą zakupicie bez problemu w sklepie ślubnym. Będzie tańsza od ikebany i ma również zastosowanie praktyczne.


Menu weselne

Jak zaoszczędzić na weselu - sala weselna, menu weselneCzy na menu można oszczędzić? Raczej trzeba pamiętać, żeby samemu niepotrzebnie nie zawyżyć tego kosztu. Wybierzcie więc menu w wersji podstawowej – na pewno będzie ono wystarczające. Nie zdarza się raczej by na weselach brakowało jedzenia. Na weselach podawanych jest zazwyczaj pięć gorących posiłków. W zupełności wystarczyłyby jednak cztery, zwłaszcza, że niewiele osób zostaje do samego końca, kiedy tuż przed zostaje podane ostatnie danie.

Dobra rada na dodatkowe oszczędności. Z pewnością restauratorzy i właściciele domów weselnych, czy hoteli, zasypią Was propozycjami dodatkowych atrakcji: stół wiejski, pieczone prosię, dodatkowy bufet słodki, lody, fontanna czekoladowa i inne. Brzmi to niezwykle smacznie i już Wam ślinka pewnie leci (warto na spotkanie iść najedzonym). Chcielibyście również z pewnością dogodzić Waszym gościom i sprawić, by niczego im nie brakło i by byli zadowoleni. Prawda jest jednak taka, że pojemność naszych żołądków jest ograniczona i ilość jedzenia, które możemy przyjąć w te około 10 godzin wesela również. Mimo, ze na weselu je się więcej niż zwykle. Jeśli goście zjedzą więcej ze stołu wiejskiego – zjedzą mniej przystawek. Jeśli połaszą się na słodkie, nie będą mieli ochoty na danie gorące, itd. Dlatego ilość dodatkowych atrakcji można spokojnie ograniczyć, co również będzie odpowiedzią na pytanie: jak zaoszczędzić na weselu. A jeśli zdecydujecie się jednak na dodatkowe atrakcje kulinarne – można zawsze zmniejszyć ilość przystawek, a najlepiej gorących dań. To również obniży koszt wesela.


Makijaż i fryzura ślubna

Jak zaoszczędzić na weselu - wizaż, makijaż ślubnyNa makijażu/fryzurze można zaoszczędzić podejmując ryzyko rezygnacji z wcześniejszej próby. Może to obniżyć koszty od 150 do 400 zł. A czy to naprawdę ryzyko? Nie, jeśli skorzystacie z usług profesjonalisty. Dobra wizażystka/fryzjerka zrobi Was na bóstwo bez wcześniejszych prób, a jeśli jest naprawdę dobra – na pewno będziecie zadowolone.


Obrączki ślubne

Tu oszczędność wiąże się z szukaniem. Pamiętajcie, że złoto to złoto (najczęściej o próbie 585) więc różnice w cenach, to tylko koszty danej marki określonego salonu jubilerskiego, jego lokalizacji. Im prostsze obrączki tym tańsze. Jeśli więc nie zależy Wam na szczególnie wyszukanych wzorach, najnowszych trendach, warto rozejrzeć się za klasycznymi modelami obrączek ślubnych.

Dobra rada na dodatkowe oszczędności. Spróbujcie zdobyć kartę rabatową do danego jubilera (niektóre mają) – rabaty sięgają nawet 15%.


Formalności ślubne

Choć być może nie przeszło Wam to przez głowę, to tak, na formalnościach też można zaoszczędzić. Nie na tych w USC – bo te zawsze są stałe – ale na tych kościelnych. Prawda jest niestety taka, że hasło „co łaska” ma zazwyczaj swój dalszy ciąg w postaci słów „…ale nie mniej niż…”. By tego uniknąć szukajcie, dowiadujecie się, zbierajcie opinie. Nie obowiązuje rejonizacja. Możecie zawrzeć Związek Małżeński w dowolnym kościele (choć wiąże się to z dodatkowymi formalnościami), jednakże oszczędność może być bardzo duża.


Muzyka na wesele

Na początku wspomnieliśmy, że nie oszczędzamy na zespole czy DJ’u. Oczywiście nadal to podtrzymuję. Jeśli macie muzyków poleconych, sprawdzonych – skorzystajcie z ich usług. Ale jeśli szukacie oszczędności zastanówcie się nad wynajęciem DJ`a zamiast zespołu. Dobrzy Disc Jockey’e poprowadzą wesele, jak niejeden zespół a przy tym wezmą od Was połowę kwoty zespołu.


Foto, video na ślub i wesele

Jak zaoszczędzić na weselu - fotograf ślubnyW przypadku foto i video oszczędności można szukać wśród oferowanych przez daną firmę możliwości. Pytajcie – bardzo często są bowiem tworzone zestawy, które będą odpowiadały też tym klientom którzy nie chcę wydać majątku, a zdjęcia i film chcą mieć. Można ograniczyć poszczególne rodzaje sesji (reportaż, studio, plener), choć niestety i pamiątka będzie mniejsza. Na pewno nie warto wybierać oferty: „fotograf/kamerzysta na ślubie i do pierwszego tańca”. To, co najlepsze dzieje się zazwyczaj później na imprezie i warto by mieć z tego pamiątkę (to samo z video, zwłaszcza z video). Można ograniczać długość filmu, ilość odbitek i innych elementów, które mogą zawyżać cenę, np. długość sesji.


Konsultant ślubny

Jak zaoszczędzić na weselu - fotograf ślubnyNiezwykle przydatna osoba, choć jest to zawsze dodatkowy koszt. Można oczywiście wszystko zrobić samemu i nie mieć dodatkowych wydatków, zwłaszcza jeśli konsultant pobiera opłatę procentową od budżetu wesela. Jednak czasem zatrudnienie specjalisty pozwoli nam na spore oszczędności, większe nawet niż samo jego wynajęcie. Dlaczego? Wykonawcy, którzy współpracują z konsultantami ślubnymi, mają dla nich zazwyczaj niższe ceny niż dla Narzeczonych. Jeśli konsultant pracuje za stałą kwotę i “odda” Wam swoje rabaty możecie bardzo dużo zaoszczędzić. Nie wspomnę tu już o oszczędności czasu i nerwów. Samodzielnie średniej wielkości wesele to około miesiąc czasu na przygotowania, formalności, umowy, próby, sprawdzanie, szukanie i wiele innych. Z dobrym konsultantem ślubnym może wystarczyć nawet tydzień Waszej aktywności (zamiast czterech, niejednokrotnie więcej).

Jak zaoszczędzić na weselu, ślubie? PODSUMOWANIE

Jak zaoszczędzić na weselu - fotograf ślubny, czerwona sukniaW podsumowaniu chcielibyśmy udzielić Wam, drodzy Narzeczeni, jeszcze dwóch rad. Pierwsza sprawa – goście. Nie starajcie się na siłę obniżać ich ilości – to tylko pozorna oszczędność. Prawda jest taka, że część, którą płacicie za konsumpcję owych osób i tak do Was wróci (w postaci prezentów), a nie da się cofnąć czasu i zaprosić jeszcze raz gości, których „skreśliliście” z listy. Szukajcie więc oszczędności na kosztach stałych. Można nawet powiedzieć, że im większe wesele tym tańsze, ponieważ wraz z liczbą gości proporcjonalnie maleje koszt na jedną osobę. Dzieje się tak dlatego, że koszty stałe są niezależne od wielkości wesela. Czy macie wesele na 50 czy na 200 osób – koszt muzyki, sukni, auta, obrączek i tak trzeba ponieść taki sam. Zmienną jest więc koszt konsumpcji, czyli tzw. „talerzyka” za daną osobę. A w większości przypadków jest on jednak niższy niż „zawartość koperty” danego gościa 😉

Druga sprawa – wiele elementów ze ślubno/weselnych przygotowań moglibyście zrobić sami lub zlecić zrobienie ich komuś z najbliższych. Mam tu na myśli np. druk zaproszeń, samodzielny makijaż, ułożenie prostych kompozycji z kwiatów, dekoracje itd. Musicie sobie jednak odpowiedzieć na pytanie czy macie na to czas i czy tym wszystkim chcecie zajmować się chwilę przed? Ostatnie dni przed ślubem powinniście poświęcić na odpoczynek i dopinanie ostatnich szczegółów.

Skorzystajcie więc z usług profesjonalistów tam, gdzie można, a i tak „gwarantujemy, że wiele pozostanie na Waszej głowie” ;). Powodzenia na Nowej Drodze…


Zastanawiacie się, jak zaoszczędzić na weselu? Na ślubie? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzu poniżej. Możecie również zadać swoje pytania, a nasi konsultanci postarają się na nie odpowiedzieć. Cenne też będą informacje ile i na czym udało Wam się zaoszczędzić. Dziękujemy.


Jak zaoszczędzić na weselu – artykuł opracowali konsultanci ślubni ze
Studia Projektów Ślubnych

www.StudioProjektowSlubnych.pl
info@StudioProjektowSlubnych.pl


Poniżej możesz sprawdzić ceny artykułów i usług na ślub i wesele oraz listę sklepów i firm. Kliknij w zdjęcia, a potem wejdź na stronę sklepu lub firmy, która Cię zainteresowała, by dowiedzieć się więcej.


3 komentarze

  1. Bardzo konkretne porady. Trzeba przyznać, że bez takiego zestawienia to człowiek może często przepłacić.

  2. Ślub mam już za sobą, a zamiast wesela organizowaliśmy obiad. Nie mówię, że to świetny sposób, by zaoszczędzić, choć akurat w naszym wypadku się sprawdził. Żadne z nas nie chciało typowego wesela, poza tym mamy małe rodziny i wąskie grono przyjaciół, więc obiad był dla nas idealnym rozwiązaniem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *