Karnawał i Historia karnawału

Karnawał i historia karnawału – kiedyś i dziś…

Nazwa karnawał pochodzi od łacińsko-włoskiego słowa carnavale, które w wolnym przekładzie oznacza pożegnanie mięsa (caro, vale – „żegnaj mięso”), przed Wielkim Postem. Karnawał to po prostu okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej świętem Trzech Króli, a kończy we wtorek poprzedzający Środę Popielcową, czyli początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Zaprenumeruj bezpłatnie ten blog ( ➡ po prawej ➡ )

Karnawał - walka karnawału z postem -Pieter Bruegel
„Walka karnawału z postem” – obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla, powstały w 1559. Źródło – Wikipedia

Historia karnawału rozpoczyna się od starogreckich Dionizjów, gdy to oddawano cześć bogowi wina i jego rozpustnemu orszakowi. Podczas Dionizjów akceptowano nieprzyzwoite zachowania. Wino, taniec i swoboda zachowania – to podstawa Dionizjów.

W starożytnym Rzymie królowały Saturnalia. Podczas tego święta role towarzyskie i społeczne odwracały się: panowie służyli niewolnikom, dorośli zachowywali się infantylnie, kobiety w sposób który im nie przystoi. Ponieważ wszyscy się przebierali, wszystkie te zachowania zostawały bezkarne – maski i stroje ukrywały tożsamość. Taki obraz obyczajów najpełniej przetrwał w Wenecji.

W Polsce karnawał, po staropolsku zwany zapustami, to czas liczony od Nowego Roku lub od Trzech Króli i trwający aż do Środy Popielcowej. W dawnej Polsce świętowała zarówno szlachta, jak i mieszczanie oraz chłopi. W miastach bawiono się pod gołym niebem urządzając barwne pochody maskaradowe, a na wsi ucztowano w karczmach. Po wsiach chodziły grupy wesołych przebierańców, odwiedzających domy. Specjalnie na ten czas przygotowywano wesołe piosenki.

Maszkary lub maskarady czyli zabawy polegające na zakładaniu masek niezwykle polubili mieszczanie, a zwyczaj ten zrodził się w Polsce najprawdopodobniej na początku XVI w. dzięki królowej Bonie i zyskał miano redut.

Reduty odbywały się przez cały karnawał kilka razy w tygodniu. Pierwszym organizatorem redut publicznych, które odbywały się w Warszawie na Nowym Mieście, był Włoch – Salvador. Z czasem zaczęły powstawać salony redutowe. W tych najpopularniejszych bawiło się i po tysiąc osób. Na redutach za darmo były tylko: muzyka i oświetlenie, za resztę trzeba było słono zapłacić!

Karnawał - WenecjaDziś najbardziej znanym karnawałowym miastem jest Wenecja. Podczas karnawału przez miasto przepływa rzeka turystów. Wszędzie pełno jest konfetti i przebierańców z całego świata. Ulicami spacerują turyści z maskami na twarzach i prawdziwi Wenecjanie, jak żywi przeniesieni z innych epok. W kawiarniach obok zwyczajnych ludzi siedzą osiemnastowieczne hrabiny i książęta w perukach. Odbywa się mnóstwo wystaw, przedstawień i koncertów od reggae po muzykę poważną. Kicz miesza się ze sztuką, a tradycja z nowoczesnością.

W czasie karnawału przebierają się głównie dzieci, najczęściej w czasie zabaw w szkole czy przedszkolu. Dzieci kochają się przebierać i robią to tym chętniej, gdy mogą same wybrać sobie strój. Wśród dziewczynek królują w większości księżniczki, wróżki, czarownice, zwierzątka i oczywiście postacie z filmów, jak Barbie czy Scooby Doo. Przebrania chłopców to najczęściej superbohaterowie, wojownicy ninja, agenci FBI, policjanci, rycerze. Pojawiają się również stroje tradycyjne: Indianie, Cowboy’e, przebrania ludowe, a także profesje: lekarze, pielęgniarki, strażacy a nawet księża.

Kiedyś większość strojów była wykonywana ręcznie przez rodziców, przy aktywnym udziale dzieci. Dzisiaj zadanie jest znacznie ułatwione – kupić lub wypożyczyć można prawie wszystko.

Karnawał - przebrania dla dorosłych Z każdym rokiem coraz modniejsze stają się imprezy przebierane dla dorosłych. Bale karnawałowe, Halloween’owe, sylwester, a nawet urodziny są często organizowane jako tematyczne. Po ogłoszeniu tego faktu można się spodziewać, że wszyscy goście zastosują się “do zaleceń” i przyjdą przebrani. Coraz częstsze mamy więc “imprezy lekarzy”, “straszne party”, bale w stylu Bollywood. Absolutnym hitem stają się też zabawy dla “starszej młodzieży”, gdzie żaden strój nie może się powtórzyć. Uczestnicy balu najczęściej losują przebrania lub wpisują się na listę ze swoimi pomysłami, tak aby żaden kostium się nie powtórzył. Do łask wracają także bale maskowe.

 


Karnawał - przebrania dla dorosłychWiedziałeś/aś, że karnawał ma tak długą i bogatą historię? Napisz w komentarzu ;) A jeśli masz jakieś swoje super zdjęcia w przebraniach karnawałowych – prześlij je do nas na kontakt@obslugaimprez.pl – opublikujemy je w tym artykule 😉

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *