Ślub w plenerze - obsługa i organizacja ślubów i wesel

Ślub w plenerze – możliwości i koszty

Od kiedy wprowadzono możliwość zawierania małżeństw poza USC (Urząd Stanu Cywilnego), coraz więcej par decyduje się właśnie na ślub w plenerze. Nie ma w tym nic dziwnego. Wyjście poza mury urzędu daje naprawdę wiele możliwości – głównie dekoracyjnych czy wyboru miejsca. Dochodzą też aspekty czysto praktyczne – chociażby ze względów logistycznych (ślub i wesele w jednym miejscu) lub też możliwość zmieszczenia wszystkich zaproszonych gości.
W artykule rozpatruję sytuację, gdy ślub w plenerze dotyczy ślubu cywilnego, ew. ślubu humanistycznego. I choć w teorii możliwy jest również plenerowy ślub kościelny, to praktyka pokazuje, że jest to wciąż bardzo trudne i najczęściej zakończone niepowodzeniem (oczywiście nie zawsze). Ślub kościelny w plenerze wymaga znacznie więcej pozwoleń i spełnienia warunków, niż cywilny, niejednokrotnie potrzeba nawet zgody biskupa.
Ślub plenerowy jest sporym wyzwaniem organizacyjnym – i to zarówno od strony technicznej, jak i finansowej. Poniżej, w dużym skrócie, o najważniejszych punktach, jakie trzeba przemyśleć/załatwić/omówić organizując taki ślub.

Ślub w plenerze – pogoda

Zaczynam właśnie od pogody, ponieważ jest to jeden z ważniejszych czynników, gdy organizujemy ślub w plenerze. Pogoda w Polsce jest nieprzewidywalna. Dlatego planując Ceremonię koniecznie trzeba mieć przygotowany plan B – zadaszenie, inne pomieszczenie, parasole dla wszystkich gości itd.

Ślub plenerowy, a więc miejsce…

Jeśli ma to być ślub na zewnątrz, okazuje się, że nie tylko Wy decydujecie, gdzie się ów ślub odbędzie. Miejsce, wg wymogów, powinno być „godne i bezpieczne”  – tu jest duża dowolność interpretacji oczywiście. Podjęcie ostatecznej decyzji co do lokalizacji Waszego miejsca na ślub plenerowy, zawsze należy do Urzędnika USC. Zanim więc w Waszej głowie pojawi się cała wizja na Ceremonię w konkretnym miejscu – potwierdźcie taką możliwość  w urzędzie.

Ślub w plenerze – goście

Ślub w plenerze - obsługa i organizacja ślubów i weselŚlub i wesele, najczęściej w jednym miejscu, to logistycznie dobry pomysł – nie ma konieczności przemieszczania się. Również i Państwo Młodzi niejednokrotnie szykują się do uroczystości już na miejscu. Jednakże w przypadku ślubów plenerowych bardzo często Młodzi, niejako z konieczności, decydują się na zaproszenie na ślub tych samych gości, co na wesele. Rzadko zdarza się, by pojawili się goście proszeni na sam ślub – np. znajomi z pracy, sąsiedzi itp. To oznacza albo mniej osób na ślubie, w porównaniu do ślubu i wesela w różnych miejscach, albo też więcej osób na weselu. Decyzja jest oczywiście Wasza.

Ślub w plenerze od zaplecza

Ślub plenerowy wymaga przygotowania standardowych elementów, które występują także w Urzędzie. Są tą – stół dla Urzędnika, krzesła, miejsce na godło. Do tego oczywiście krzesła dla gości, a jeśli zapraszacie znaczną ich ilość, warto pomyśleć także o nagłośnieniu.

Jeden z ważniejszych elementów – dekoracje

Dekoracje – tutaj macie w zasadzie nieograniczone możliwości. Jest to ten element, gdzie możecie wyrazić siebie, wykorzystać swój motyw przewodni, po prostu puścić wodze fantazji.  Organizując ślub w USC nie macie takiej możliwości. Czasem ciężko mówić o jakichkolwiek możliwościach jeśli chodzi o urząd. W plenerze… kwiaty, balony, materiały, czerwone dywany, altany, płatki kwiatów, świece, fontanny, a nawet dekorowane plaże – możliwości ogranicza wyobraźnia…

Muzyka na ślubie w plenerze

Przy ślubach plenerowych często pojawia się oprawa muzyczna w formie duetów, tercetów czy kwartetów muzycznych. Muzyka grana na żywo, to wspaniały element podnoszący rangę Uroczystości. Muzycy najczęściej oferują także swoje usługi podczas składania życzeń. W przypadku ślubów w Urzędzie również jest taka możliwość.

Porozmawiajmy o pieniądzach

Oddzielny punkt to koszty ślubu plenerowego, o których nie można nie wspomnieć, ponieważ taka forma jest dużo droższa niż ślub w USC:

  • Opłata urzędowa – 84 zł + 1000 zł za udzielenie ślubu plenerowego.
  • Udostępnienie/przygotowanie miejsca – od 0 do nawet 2000-2500 zł i więcej. Jest to opłata pobierana od miejsca, na terenie którego odbędzie się ślub.  W zależności od obiektu w cenie oferowana może być  tylko „trawa”, stół i krzesła (najczęściej), czasami altana/daszek. Niektóre obiekty oferują także oprawę muzyczną i florystyczną w cenie. Koniecznie zapytajcie o koszty zanim zdecydujecie się na dane miejsce. Rozbieżności są bardzo duże.
  • Oprawa florystyczno/dekoracyjna – tutaj o kosztach pisać się nie da. Wszystko zależy od Waszych upodobań i możliwości finansowych.  Najczęściej dekorowany jest stół Urzędnika, krzesła oraz alejka, którą będziecie kroczyć. Wiele Par decyduje się na zaaranżowanie altanki czy łuku.
  • Oprawa muzyczna – tu sporo zależy od wielkości zespołu i od klasy muzyków. Zazwyczaj jednak koszty to około 350-400 zł za muzyka/ śpiewaka. Łatwo więc przeliczyć wydatek.
  • Plan B – tu też warto dopytać o koszty. Może się okazać, że wynajęcie dodatkowej salki będzie się wiązało z dodatkową opłatą. Zakup np. parasolek również jest kosztem. Nie mówiąc już o wynajęciu namiotu, gdybyście chcieli się zabezpieczyć na wszelkie ewentualności.

Jak widać z powyższego – do przemyślenia jest wiele elementów. Życzę powodzenia i w razie pytań zapraszam do kontaktu.


AUTOR:

Ślub w plenerze – możliwości i koszty – arty­kuł opra­co­wała Magdalena Sotomska – doradca ślubny z „Wesele z Fantazją”.

Wesele z Fantazją
Organizacja Ślubów i Wesel


DO CZYTELNIKÓW:

A jak jest z Waszym ślubem? Planujecie ślub w plenerze? Napiszcie o tym w komentarzu poniżej. Na wszystkie Wasze pytania postaramy się odpowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *